Cappuccino

28/06/2015 16:55:00

Espresso bir Italyan buluşudur ve ilk olarak tüketiciye talep edildiğinde hızlıca hazırlanabilen bir kahve sunma fikrinden doğmuştur – bu espresso kahve tanımının ilk çıkış nostasıdır.

Günümüzde, ‘caffè espresso’ tüm dünyada Italyan yaşam tarzının bir sembolü olarak görülmektedir.

Cappuccinonun ilk yapılışına ilişkin elimizde kesin bir bilgi olmamasına rağmen, bir baristanın espresso kahvenin üzerine önce süt sonra da köpürtülmüş süt ekleyerek elde ettiği sıcak içeceğe Cappuccino adını vermiş olması çok muhtemeldir. Bu da espresso kahveden doğan capuccinoyu made-in-Italy ürün ailesinin bir başka özgün üyesi yapmaya yeterlidir.

Cappuccino ilk olarak tipik İtalyan kahvaltısında küçük bir tatlı kurabiye ya da croissant yanında içilmek üzere, içinde espresso kahve içeren sıcak bir içecek ilave etmek için yapılmıştır. Fakat daha sonra Kuzey Avrupa’da çok popular bir içecek haline gelmiştir.

Cappuccino zamanla filtre ya da demleme kahvenin çok yaygın olduğu Kuzey Avrupa ve diğer tüm ülkelerde tüketiciler tarafından çok sevilen bir içecek haline gelmiştir.

Cappuccino

28/06/2015

Kuzey Avrupa’lılar, espresso kayveyi “çok sert” buldukları için “cappuccino” stilinde yumuşatılmış halini tercih ederler.

Köpürtülmüş süt aynı zamanda hayal gücü yüksek bir baristanın usta elleri altında birbirinden farklı artistik şekiller ve dekorasyonlar için bir tual görevi de görür.

Cappuccino’ya yapılan dekoratif müdahaleler kakao tozunun bir cocoa duster yardımı ile standart şekiller halinde serpilmesinden doğru bir tanımlamayla “latte art” olarak adlandırılan disipline kadar geniş bir alana yayılır.

Cappuccino

28/06/2015

Tabii olarak, artisitik dekorasyonları ile müşterilerine hoş sürprizler yapabilen ve komşu barlardaki meslekdaşlarını temsilen yarışmalara katılan bir barista profesyonel anlamda daha yüksek seviyededir.

“Latter Art” kreasyonları için özel aletler geliştirilmiştir, fakat DIY tekniğini öğrenmek için çok büyük bir sabır ve çalışma gereklidir. Bu nedenle, profesyonel bir barista tarafından verilen teknik eğitim kurslarına katılmanızı öneririz.

“Latte Art” aletlerinden bazı örnekler.

Bu makaledeki bilgiler Bazzara tarafından yayınlanan The espresso coffee production system - Espresso kahve üretim sistemi kitabından alınmıştır.

Çerezler size hizmet etmemiz için gereklidir. Bu servisi kullanarak, çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş oluyorsunuz. Info